Koncepcja

Projekt Łapa ze względu na swoją skalę jest przedsięwzięciem wieloetapowym. W pierwszych miesiącach 2012 roku powstała miniatura łapy Tyrannosaurus rex w skali 1:10 (model wykonany przez Szymona Górnickiego ma niemal 40cm wysokości). Na podstawie tego projektu powstanie rekonstrukcja łapy tyranozaura w skali 1:1, która jeszcze w tym roku znajdzie swoje miejsce w lapidarium.

Wykonanie

Zanim wykonany zostanie model, który bez obaw będzie można wystawić na działanie warunków atmosferycznych, należy wykonać mniej odporny model-matkę. Model-matka posłuży do odlania właściwej rekonstrukcji w bardziej trwałych materiałach.

Wykonaniem modelu-matki zajmuje się koordynator projektu Szymon Górnicki, a pomagają mu w tym: Klaudia Walczak, Monika Staszak, Twyrdy Maksymilian, Patryk Antczak i Mateusz Antczak.

ETAP 1: Rusztowanie
Przed przystąpieniem do rekonstrukcji kości, trzeba przygotować rusztowanie, na którym wznosić będzie się nasza konstrukcja. Rusztowanie składa się z zespawanych żelaznych prętów, do których umocowane będą poszczególne części kończyny teropoda.

ETAP 2: Ogólny zarys
Zanim dokładnie wymodeluje się kształt poszczególnych kości, należy łapie nadać ogólny kształt, który z czasem zostanie dopracowany. Aby model był lżejszy wykorzystuje się do tego styropianowe bloki owinięte drutem i siatką budowlaną. W następnych etapach tak przygotowane "wnętrze" zostanie oblepione gliną.

ETAP 3: Przeprowadzka
Z powodu remontu pomieszczeń należących do UAP konieczne okazało się przewiezienie rekonstruowanej łapy (wraz ze styropianem, gliną i wszystkimi innymi materiałami) w bezpieczniejsze miejsce. Od dziś łapa znajduje się w magazynie-baraku znajdującym się za Instytutem Geologii. Oznacza to, że projekt SKNP zostanie dokończony na naszym wydziale.
W związku z przeprowadzką - poza samym przewiezieniem znacznych rozmiarów łapy i ciężkich materiałów niezbędnych do ukończenia projektu - pojawił się problem. Pomieszczenia należące do WNGiG, w których obecnie znajduje się łapa, są zbyt niskie, aby rekonstrukcja mogła w nich stanąć "w pionie", co znacznie utrudnia pracę nad projektem. Konieczne będzie przycięcie szkieletu podtrzymującego łapę i modelowanie jej w częściach.

ETAP 4: Modelowanie
Rusztowanie nie zdało egzaminu. Poszczególne części łapy będą wykonywane oddzielnie i dopiero później zmontowane razem. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, prace nad projektem przeniosły się z magazynu-baraku do Laboratorium Analiz Podstawowych.
Końcowa faza projektu wymaga największych nakładów pracy. Styropianowe "wnętrze" otoczone siatką budowlaną należy najpierw równomiernie pokryć pierwszą warstwą gliny. Następnie nakłada się drugą, grubszą warstwę, w której modeluje się wszelkie wgłębienia, wyrostki i inne charakterystyczne cechy kości tyranozaura.

ETAP 5: Gipsowe negatywy
Przy użyciu gipsu budowlanego mieszanego z wodą w proporcji 1:1 wykonujemy gipsowe negatywy. "Połówki" należy posmarować mydłem, aby później można je było rozdzielić. Warstwa gipsu musi być odpowiednio gruba, aby w przyszłości można było pracować z negatywami bez obaw, że się pokruszą. Mająca ponad 1,5m kość udowa stanowi prawdziwe wyzwanie...

ETAP 6: Formy z żywicy
Gipsowe negatywy smarujemy specjalnym woskiem, żelkotem, nakładamy włókno szklane i warstwy odpowiednio dobranej żywicy. Po zastygnięciu powstaną odporne na warunki atmosferyczne formy. "Połówki" kości trzeba jeszcze posklejać, połatać i pomalować. Aby fragmenty łapy nabrały kolorów skamieniałości wykorzystamy ciemnobrązowe farby w spray'u.

Galeria