Noc Naukowców 2014

26 września miała miejsce kolejna edycja międzynarodowej imprezy popularnonaukowej - Nocy Naukowców. W związku z tym, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych odbył się cykl wykładów oraz warsztatów dla wszystkich grup wiekowych. W tym roku ponownie otwarte dla zwiedzających zostało Muzeum Ziemi, gdzie oprócz kolekcji minerałów i skał można było zobaczyć fragmenty Meteorytu Morasko, w tym największy okaz - znaleziony w 2012 roku, ważący 261 kg "MEMORSS".

Oprócz tego, nasze Koło uruchomiło dwa otwarte stanowiska - paleontologiczne oraz petrologiczne, gdzie bez wcześniejszej rejestracji goście mogli zapoznać się z wieloma interesującymi faktami dotyczącymi skał i minerałów, a także związanych z historią życia na Ziemi.

Tak, jak i w zeszłym roku, prowadzone przez nas warsztaty i stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, co motywuje nas do ich poprawienia i rozbudowy na przyszłe edycje. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy ponownie za rok!


Fotorelacja z Nocy Naukowców dostępna jest na stronie Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

KNG w kamieniołomie Owadów-Brzezinki

Dwie nasze koleżanki - Patrycja Dworczak oraz Wiktoria Janicka zakwalifikowały się do udziału w lipcowych wykopaliskach w Kamieniołomie Owadów - Brzezinki.
Wyjazd organizowany jest przez autora videobloga paleontologicznego "Fossil Record" oraz Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

Serdecznie gratulujemy dziewczynom i z niecierpliwością czekamy na relację z wyjazdu.

O stanowisku można więcej przeczytać tutaj: http://www.dinozaury.com/2012/04/13/kamieniolom-brzezinki-opoczno-polskie-solnhofen/

Noc Muzeów na WNGiG

Nasze wydziałowe Muzeum Ziemi po raz pierwszy wzięło udział w Nocy Muzeów, która odbyła się 17 maja w całym mieście. W organizację wydarzenia byli także zaangażowani członkowie KNG UAM - Patrycja Dworczak, Izabela Krechowicz oraz Maciej Swęd.

Spotkaliśmy się z niezwykłym zainteresowaniem - szacujemy, że kolekcje minerałów i skał oraz największy meteoryt w Polsce (Memorss) obejrzało około 1000 gości!

Zachęceni tegorocznym sukcesem już szykujemy nowe pomysły na kolejny rok!

Walne Zebranie KNG UAM

Dnia 14 maja br. odbyło się Walne Zebranie KNG UAM, na którym wybrano nowy zarząd Koła, który rozpocznie swoją kadencję z dniem 1 października.

Skład nowego zarządu przedstawia się następująco:

Marta Sabik (prezes)
Krzysztof Lichota (wiceprezes)
Paweł Urbanek (sekretarz)
Oliwia Andrzejewska (skarbnik)

Patrycja Dworczak (kierownik Sekcji Paleontologii i Stratygrafii)
Izabela Krechowicz (kierownik Sekcji Geologii Stosowanej)
Maciej Swęd (kierownik Sekcji Mineralogiczno-Geochemicznej)

Pełny protokół z wyborów znajduje się tutaj.

Geosfera 2014

VII Ogólnopolskie Warsztaty Geofizyczne odbywające się w Krośnie oraz Iwoniczu są już przeszłością, nie mniej jednak nie pozwolą o sobie zapomnieć przez długi czas. W dniach od 26 do 29 kwietnia 2014 roku, grupa ponad stu studentów zgromadziła się w jednym miejscu, aby doświadczyć geofizyki w teorii i praktyce, zdobyć nowe znajomości i motywację do dalszego działania na polu naukowym. Tegorocznymi organizatorami warsztatów byli studenci Koła Naukowego GEOFON działający przy AGH. Mogliśmy posłuchać wykładów prowadzonych przez branżowych specjalistów, wziąć udział w pomiarach terenowych oraz przetwarzaniu danych, jak również poznać początki przemysłu naftowego w Bóbrce.

Krosno, w którym odbywały się nasze badania terenowe, położone jest w południowej części województwa podkarpackiego, w Kotlinie Krośnieńskiej między Pogórzem Dynowskim, a Beskidem Niskim. Jedną z najciekawszych atrakcji miasta jest Centrum Dziedzictwa Szkła - pierwszego i jedynego w Polsce interaktywnego centrum turystyczno-kulturalnego prezentującego temat hutnictwa szkła, w którym znajduje się obraz 3D wykonany przez krakowskiego malarza i architekta Ryszarda „Ryha” Paprockiego. Malowidło przedstawia temat produkcji szkła w niecodziennym, nieco baśniowym ujęciu. Paprocki połączył w malowidle sceny realistyczne odnoszące się do hutniczych tradycji Krosna (m.in. sceny wydmuchiwania szkła oraz wyposażenie pracowni hutniczej) z elementami krajobrazu, zdominowanego przez głęboką szczelinę skalną, na dnie której płynie strumień lawy.

Z Poznania wyruszyliśmy pociągiem o godz. 22:50, by do Krakowa dotrzeć o 7:20, skąd do Iwonicza przejechaliśmy autobusem. Po zarejestrowaniu się i odebraniu paczek z koszulkami i innymi gadżetami, zostaliśmy oficjalnie przywitani przez organizatorów. Na ten dzień zaplanowane były dwa wykłady: „Możliwości wykorzystania technik satelitarnych w badaniu osiadania terenu” przygotowany przez dr inż. Stanisławę Porzycką- Strzelczyk oraz mgr inż. Jacka Strzelczyka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oraz „Zastosowanie badań geofizycznych w przywracaniu wartości użytkowych terenów poddanym antropopresji” zaprezentowany przez mgr Tomasza Małysę z firmy „Geocarbon”.

Tego dnia pięcioro z nas wygłosiło także swoje referaty w trakcie studenckiej sesji referatowej: Paulina Kotlarek ("Budowa geologiczna mezozoiku w strefie inwersyjnej bruzdy śródpolskiej na podstawie analizy zdjęć sejsmicznych"), Weronika Miklaszewska ("Metody odsiarczania gazu ziemnego"), Jacek Piotr Kubalski ("Przegląd zastosowań oprogramowania OpendTect w interpretacji sejsmicznej"), Paweł Ryder ("Zastosowanie PUW do określenia geometrii wewnętrznej skał osadowych") oraz Mikołaj Kowalczyk ("Wybrane zastosowania badań NMR w analizie petrofizycznej"). Po ogłoszeniu wyników na najlepsze referaty w sesji studenckiej przyszedł czas na długo wyczekiwane ognisko. Była to świetna okazja by poznać się lepiej ze sporą grupą uczestników.

Dnia następnego, po obfitym śniadaniu i podzieleniu nas na kilka małych grup, pojechaliśmy do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Kopalnia Bóbrka jest jedną z najstarszych kopalni ropy naftowej na świecie. W lesie otaczającym wioskę od niepamiętnych czasów pojawiały się na powierzchni ziemi wycieki czarnej mazi, którą mieszkańcy nazywali dziegciem lub olejem skalnym. Ignacy Łukasiewicz wraz z Janem Zychem poszukiwali przemysłowego zastosowania otrzymanej przez nich nafty. W rezultacie poszukiwań skonstruowano lampę naftową, po raz pierwszy wykorzystaną 31 lipca 1853 roku podczas operacji we lwowskim szpitalu. W roku 1854 rozpoczęła się budowa pierwszej kopanki ropy naftowej w Bóbrce - do tej pory była ona zbierana z kałuż. Ta prymitywna studnia była początkiem stworzenia pierwszej na świecie Kopalni Ropy Naftowej i pierwszego na świecie koncernu Łukasiewicz-Klobassa-Zrencki-Trzecieski. W Bóbrce do dziś wydobywa się ropę naftową, jednak w ilościach mniejszych niż wcześniej.

W muzeum możemy zobaczyć urządzenia wiertnicze z wszystkich epok, przyrządy pomagające w wydobyciu, pojazdy do przewozu ropy, nafty i benzyny. To wszystko znajduje się pod gołym niebem, gdzie możemy obcować z żywą historią górnictwa naftowego. Zwiedzanie wieńczy wizyta w nowoczesnym pawilonie, w którym poznajemy wszystkie etapy wydobycia i przetwarzania oleju skalnego. (Więcej informacji na stronie http://www.bobrka.pl/pl/kopalnia/).

Stamtąd udaliśmy się o Krosna na pomiary terenowe, które odbywały się nad rzeką Lubatówką. Tomografią elektrooporową badaliśmy terasę zalewową rzeki, a metodą sejsmiczną badaliśmy szczelność wałów. Po powrocie do ośrodka i przerwie obiadowej, wraz z ekspertami przetwarzaliśmy dane otrzymane w terenie. Z racji sprzyjającej nam pogody zorganizowaliśmy kolejne ognisko, tym razem nie zapomnieliśmy o grze na gitarze.

W poniedziałek odwiedziliśmy Bazę Geofizyki Wiertniczej Geofizyki Kraków, gdzie zostaliśmy zaznajomieni z najnowocześniejszymi sondami geofizyki otworowej. W bazie dowiedzieliśmy się jak wygląda praca geofizyka, a co najważniejsze mieliśmy okazję zobaczyć sondy. Następnie przejechaliśmy do bazy EXALO Drilling. Krośnieńska baza spółki zajmuje się specjalistycznym serwisem górnictwa otworowego, oferującym szeroką gamę usług serwisowych dla górnictwa naftowego, górnictwa węglowego i surowców stałych, oraz eksploatacji wód geotermalnych i leczniczych. Podczas wizyty zwiedziliśmy krośnieńską bazę firmy, w której znajdują się urządzenia wykorzystywane w wiertnictwie, a w szczególności w poszukiwaniu gazu z łupków. Tego dnia czekały nas jeszcze dwa badania terenowe, odbywające się na rynku w Krośnie. Szukaliśmy studni za pomocą grawimetrii i fundamentów starego ratusza korzystając z georadaru. Przetwarzanie zdobytych danych obyło się w ośrodku po obiedzie. Wieczorem, fani piłki nożnej rozegrali mecz, w którym zmierzyły się dwie drużyny: KN GEOFON oraz Reszta Świata, w skład której weszli Marek Bączyk oraz Paweł Ryder. To chyba oczywiste, która drużyna wygrała. ;)

Ostatniego dnia zostały przygotowane dla nas trzy warsztaty w zależności od stopnia zaawansowania, mianowicie: podstawy geofizyki otworowej, podstawy konstrukcji sejsmogramów syntetycznych oraz ich wykorzystanie, oraz Paradigm - przedstawienie możliwości oprogramowania. Po przerwie kawowej udaliśmy się na ostatnie wykłady tegorocznej geosfery. Dr Robert Bialik z Instytutu Geofizyki PAN przedstawił „Strukturę turbulencji oraz rozkład prędkości średniej przepływu nad dennymi formami rzecznymi: eksperymenty środowiskowe w zastosowaniach do analizy transportu sedymentu”, z kolei mgr inż. Mateusz Figarski i mgr inż. Tomasz Kubacka z firmy „CHEMKOP” Sp. z o. o. opowiedzieli o „ Pomiarach echometrycznych podziemnych kawern w złożach soli”.

Przyszła niestety kolej na oficjalne zamknięcie VII Ogólnopolskich Warsztatów Geofizycznych, podziękowania dla wszystkich którzy wzięli w nich udział i życzenie sobie nawzajem, abyśmy w przyszłym roku mogli spotkać się w tym samym gronie (lub trochę większym). Po obiedzie i opuszczeniu pokoi ruszyliśmy w drogę powrotną, najpierw autobusem do Krakowa, a następnie pociągiem o 22:10 do Poznania. Na miejscu byliśmy po godz. 6, dlatego pozdrawiamy tych z nas, którzy zaczynali zajęcia o 8:00. :)

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w naszej galerii.

Wykład profesor Urszuli Rychlewskiej

Drugiego kwietnia, w ramach Sekcji Mineralogiczno-Geochemicznej KNG UAM swój wykład pt. „Chcesz zrozumieć i wpływać na zachowanie kryształów? - poznaj ich budowę” przedstawiła Pani prof. Urszula Rychlewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pani profesor podczas swojego wykładu zwróciła uwagę, jak bardzo ważne jest poznawanie budowy wewnętrznej kryształów w celu odpowiedzi na pytanie: „dlaczego taki, a nie inny kształt mają kryształy?”. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się jak cenne jest poznawanie rozmieszczenia atomów w minerałach, co ma swoje odzwierciedlenie w ich cechach fizycznych takich jak kowalność w przypadku metali. Treść wykładu była wzbogacona w opisy zastosowań osiągnięć krystalografii i krystalochemii w życiu codziennym. Pani profesor w sposób obrazowy zademonstrowała różne obrazy dyfrakcyjne. Wykład był poprzedzony oprowadzeniem naszego gościa po Muzeum Ziemi przez dwoje studentów: Patrycję Dworczak oraz Macieja Swęda.

Było to bardzo ważne i cenne spotkanie, na którym zostało przypomniane jak ważnym elementem w życiu każdego geologa jest zapoznawanie się z zagadnieniami chemicznymi, które mają zastosowanie w wyjaśnianiu pewnych zjawisk geologicznych.

Dziękujemy Pani profesor za przybycie do nas i podzielenie się z nami swoją wiedzą!

XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W środę (9 kwietnia) odbyła się już XVII edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Koło Naukowe Geologów UAM od kilku lat prowadzi w ramach festiwalu warsztaty i odczyty dla wszystkich grup wiekowych: licealistów, gimnazjalistów, a także dla najmłodszych.

W ramach tych zajęć przybliżyliśmy zebranym wiele zagadnień z zakresu Nauk o Ziemi. Licealiści mogli się także dowiedzieć wielu dodatkowych informacji na temat studiowania na naszej uczelni.

W tym roku, w organizacji Festiwalu wzięło udział 45 studentów (zarówno tych I, II oraz III stopnia) naszego Instytutu. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy przeprowadzić 14 różnych warsztatów:

„20 tysięcy mil geologicznej żeglugi”,
„Daj się wkręcić”,
„Dotknięcie kosmosu”,
„Ery Ziemi - co nam mówią skamieniałości?”,
„Gaz z łupków - czy Polska będzie drugimi USA?”,
„Grunt to.. geologia!”,
„I Ty możesz zostać hydrogeologiem”,
„Magia ukryta w minerałach”,
„Pojedynki gigantów”,
„Ropa i gaz, czyli jak zostać szejkiem naftowym”,
„W 60 minut dookoła Polski - geologiczna wycieczka”
„Mikroskopowy świat skał”,
„Geologiczne podchody”
oraz „Świat minerałów”.

Wszystkim organizatorom oraz naszym gościom serdecznie dziękujemy. Zastanawiamy się już nad nowymi atrakcjami na kolejną edycję Festiwalu, jak i na wrześniową Noc Naukowców!

Wizyta w wolsztyńskim liceum

7 kwietnia nasze koleżanki z 3-go roku geologii i GZMiW: Iza Krechowicz, Patrycja Dworczak oraz Roma Szczeszek, przeprowadziły warsztaty w liceum ogólnokształcącym w Wolsztynie. Dziewczyny przedstawiły uczniom informacje na temat uczelni, kierunków studiów oraz działalności kół i przybliżyły im podstawową wiedzę na temat geologii.

Dodatkową atrakcją była wystawa skał, minerałów i skamieniałości z własnych kolekcji. Studentki gościły w liceum drugi raz i należy wspomnieć, że są jego absolwentkami. Szkoła nadal jest zainteresowana dalszą współpracą z organizacjami studenckimi naszego Instytutu.

Zdjęcia z wyjazdu dostępne są w naszej galerii.

Spotkanie z p. Michałem Tarnasem (firma INTERRA)

2 kwietnia 2014 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Sekcję Geologii Stosowanej. Gościem specjalnym spotkania był Pan Michał Tarnas właściciel firmy INTERRA – Przedsiębiorstwo Geologiczne i Geotechniczne, który wygłosił niezwykle ciekawy referat na temat możliwości założenia własnej działalności. Ponadto, scharakteryzował działalność swojej firmy, podając przykłady zrealizowanych inwestycji. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów naszego Instytutu.

„Pora na welociraptora”

W dniu 04 kwietnia 2014 grupa studentów II i III stopnia: Paulina Rój, Krzysztof Lichota i Mateusz Antczak wzięła udział w kołowym wyjeździe do Czerniejewa k. Gniezna.

W mieście tym odbyła się, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Czerniejewie, biblioteczna impreza nocna pod hasłem „Pora na welociraptora”.

Członkowie KNG, odpowiadając na serdeczne zaproszenie dyrektor Biblioteki, pani Lilianny Doradzały-Kowalewskiej, poprowadzili warsztaty dla 13 dzieci z klas 1-5 szkoły podstawowej pod tytułem „Pojedynki Gigantów”. W ramach warsztatów Mateusz Antczak i Krzysztof Lichota wygłosili 3 referaty o dinozaurach z okresu kredy – Krzysztof Lichota opowiedział ogólnie o kredzie i stworzeniach z tych czasów, a następnie bardziej szczegółowo o kredzie Polski, a Mateusz Antczak w bardzo ciekawy sposób opowiedział zebranym dzieciom o kredzie Mongolii, czyli o krainie welociraptorów, a także o trudach pracy paleontologa.

Po referatach część dzieci przystąpiła do konkursu wiedzy o dinozaurach, a wymienieni wyżej członkowie KNG pełnili w nim rolę jury. Odbył się także konkurs plastyczny – dzieci wykonały rysunki i modele dinozaurów, a członkowie KNG pełnili nad tym merytoryczny nadzór i następnie ocenili wykonane prace. W obu konkursach najlepsze troje dzieci zostało nagrodzonych pięknymi książkami.

Po zakończeniu konkursów dzieci pozostały w bibliotece na noc, a studenci wrócili do Poznania.


Wyjazd KNG UAM do Warszawy

W dniach 7-8 marca 2014 miał miejsce kolejny wyjazd w ramach naszego koła naukowego. Tym razem naszym celem była Warszawa.

Z Poznania wyjechaliśmy z samego rana w piątek, by dotrzeć na miejsce o godz. 10:00. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Ziemi PAN, które zachwyciło nas swą kolekcją minerałów, meteorytów i szkieletów wielkich ssaków plejstoceńskich, takich jak: mamut, nosorożec włochaty, słoń leśny, prażubr czy nosorożec leśny.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego, które jest w posiadaniu szkieletów mamuta włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego. Zbiory reprezentujące historię geologiczną Polski podzielone zostały według okresów, co czyni zwiedzanie znacznie ciekawszym. Na piętrze muzeum można było zapoznać się za to z okazami petrologicznymi, dotyczącymi poszczególnych procesów.

Dodatkowo mogliśmy obejrzeć bogate zbiory paleontologiczne. Dla tych z Was, którzy chcieli tam być, a nie mogli, zamieszczamy link do wirtualnego zwiedzania.

Po prawie dwóch godzinach spędzonych w Muzeum PIG udaliśmy się na obiad, po którym przemieściliśmy się do hostelu. Następnie zwiedziliśmy centrum stolicy i spędziliśmy wspólnie czas.

Dnia następnego główną atrakcją było Centrum Nauki Kopernik, w którym mogliśmy poczuć się jak dzieci i bez przeszkód eksperymentować, odkrywać i doświadczać obecności Nauki, która w tak przystępnej formie jest bardziej zrozumiała i ciekawa. Później udaliśmy się na dworzec centralny, a stamtąd do Poznania, do którego dotarliśmy o godz. 18:00.

Kolejny udany wyjazd KNG!

Materia Układu Słonecznego

30 stycznia, po Walnym Zebraniu, odbyło się spotkanie zorganizowane przez nowopowstałą Sekcję Mineralogiczno-Geochemiczną.

Mateusz Szyszka opowiedział zainteresowanym o meteorytach, asteroidach oraz Księżycu, skupiając się przy tym na kwestiach powiązanych z mineralogią

Spoktanie było także okazją do bliższego zapoznania się z planami sekcji na najbliższy rok.

Warsztaty geologiczne w Szkole Podstawowej w Koziegłowach

13 grudnia 2013 r. grupa naszych studentów (w składzie Oliwia Andrzejewska, Magdalena Chrapkowska oraz Mateusz Dokowicz) zorganizowała warsztaty dla dzieci z klasy III w Szkole Podstawowej w Koziegłowach. Pokrótce przybliżyliśmy im temat geologii, paleontologii i życia dinozaurów, a także nauczyliśmy je jak rozpoznaje się podstawowe minerały.

Z relacji dzieci i rodziców warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i nie jest to z pewnością koniec współpracy.

Wykład prof. Andrzeja Muszyńskiego

W dniu 19 grudnia 2013 r. miała swoje pierwsze spotkanie Sekcja (in spe) Mineralogiczno-Geochemiczna KNG UAM, na którym swój wykład pt „Nowy, ziemski minerał w meteorycie Morasko” przedstawił profesor Andrzej Muszyński. Na spotkaniu licznie stawili się członkowie zarówno Sekcji, jak i całego Koła, a także inni zainteresowani studenci.

Profesor naszkicował pokrótce historię odkrycia meteorytu, która jest bardzo interesująca, ale i ważna - szczególnie w nowym, 2014 roku, ponieważ mija właśnie wtedy 100 lat od pierwszego natknięcia się na meteoryt na terenie wsi Morasko (obecnie w granicach administracyjnych miasta Poznania).

Następnie mogliśmy zapoznać się z geochemią i mineralogią meteorytu, a szczególnie z niezwykle interesującymi formami widocznymi po przecięciu i oszlifowaniu meteorytu, które zwie się nodulami. Okazuje się że największe zróżnicowanie geochemiczno- mineralogiczne znajduje się właśnie w obrębie wspomnianych wcześniej nodul, gdzie możemy znaleźć takie nieziemskie minerały jak troilit, schreibersyt oraz szczególnie interesujący i wzbudzający wielkie zainteresowanie, szczególnie uczonych z IG UAM, niedawno odkryty nowy minerał moraskoit o wzorze: Na2Mg[PO4]. Wszystkie te minerały stosunkowo szybko ulegają wietrzeniu, którego końcowym i stabilnym produktem w naszych warunkach klimatycznych jest goethyt.

Pan Profesor poinformował również podczas swojego wykładu o dalszych badaniach, które będą obejmować środowiska jeziorne oraz paleogleby i inne, a to w celu odnajdywania kolejnych dowodów na to, że w miejscu dzisiejszego rezerwatu Morasko oraz w jego najbliższym otoczeniu faktycznie doszło do tego wielkiego wydarzenia i zarazem katastrofy.

Po spotkaniu pojawiły się liczne pytania, na które Profesor wyczerpująco nam odpowiedział.
Zapraszamy na kolejne spotkania sekcji, na których będziemy odkrywać świat minerałów oraz pierwiastków chemicznych, które przecież są najważniejszymi budulcami wszystkiego co nas otacza.

Wyjazd barbórkowy Koła Naukowego Geologów UAM

W dniach 13-15 grudnia 2013 roku odbył się kolejny z wyjazdów KNG UAM, zorganizowany we współpracy z AMU Poznań Student Chapter of the AAPG. Tym razem, 13 z naszych członków i członkiń wspólnie wyruszyło, aby lepiej poznać zarówno geologię Masywu Ślęży, jak i siebie nawzajem. Byli to: Marta Sabik, Marta Grabowska, Wiktoria Janicka, Izabela Krechowicz, Patrycja Dworczak, Maciej Swęd, Natalia Galoch, Magdalena Jopek, Joanna Michalak, Szymon Belzyt, Mateusz Targosz i Krzysztof Lichota.

Grupa wyruszyła pociągiem o godzinie 6:31 z Poznania, by w godzinach przedpołudniowych dotrzeć do Wrocławia. Na miejscu posililiśmy się w jakże zacnej restauracji McDonald's na pięknie przystrojonym wrocławskim rynku, a następnie skierowaliśmy się do budynków Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zwiedziliśmy bardzo bogate w zbiorach Muzeum Mineralogiczne.

Po wizycie w tym miejscu i ciekawym wykładzie dotarliśmy na dworzec PKS, gdzie dołączył do nas były student geologii UAM, Maciej Ptak, aktualnie studiujący we Wrocławiu. Następnie, już w komplecie, pojechaliśmy autobusem do Sobótki, skąd, po krótkich zakupach, dotarliśmy do schroniska „Pod Wieżycą”, gdzie też spędziliśmy noc. Później chętni poszli zdobyć w nocnych warunkach Wieżycę, a po powrocie wysłuchaliśmy referatu Macieja Swęda na temat geologii Masywu Ślęży i po krótkiej dyskusji udaliśmy się na zasłużoną integrację i odpoczynek.

Następnego dnia, w sobotę po śniadaniu, wyszliśmy w teren, przechodząc przez kolejne piętra sekwencji ofiolitowej. I tak, zaczynając od amfibolitów, będących zmetamorfizowanymi dajkami pakietowymi, budującymi Wieżycę, przeszliśmy przez gabra budujące szczyt świętej góry Celtów, Germanów i Słowian, Ślęży oraz granicę Moho, leżącą w Przełęczy Tąpadła, i dotarliśmy do zserpentynizowanych perydotytów płaszcza, lezących w rejonie wsi Sulistrowice i Sulistrowiczki.


Nasza grupa na szczycie


Widok ze szczytu Ślęży na południe

Po drodze odwiedziliśmy schronisko na szczycie Ślęży, widzieliśmy starożytną celtycką rzeźbę niedźwiedzia, wspięliśmy się na wieżę widokową, a także eksplorowaliśmy opuszczony kamieniołom serpentynitów w Sulistrowicach, gdzie znaleźliśmy wiele ładnych okazów do naszych kolekcji. Następnie, zeszliśmy do wsi Sulistrowice, gdzie po posiłku i zakupach udaliśmy się do OWS „Sulistrowice”, leżącego nad Zalewem Sulistrowickim, gdzie też spędziliśmy drugą, długą noc.


W niedzielę rano, po śniadaniu, poszliśmy na autobus, którym pojechaliśmy do Wrocławia. Tam pożegnaliśmy kolegę Macieja Ptaka i pociągiem udaliśmy się w powrotną drogę do Poznania, gdzie dotarliśmy o 17:30.


Wyjazd był bardzo udany i zdecydowanie mocno zintegrował członków KNG z różnych roczników. Dowiedzieliśmy się (lub przypomnieliśmy sobie) wiele ciekawych rzeczy o geologii ofiolitów, poznaliśmy lepiej siebie i nawiązaliśmy nowe kontakty, które na pewno zaowocują coraz gorętszą pasją do geologii w naszych sercach.


Seminarium Jacka Kubalskiego

Seminarium Jacka Kubalskiego dotyczące projektu CELEBRATION 2000 pozwoliło nam zapoznać się ze strukturą litosfery między kratonem wschodnioeuropejskim a Karpatami.

Spotkanie było też dobrą okazją dla młodszych studentów do zapoznania się z podstawowymi pojęciami z zakresu geofizyki, a także do dowiedzenia się o staraniach części studentów w sprawie powstania w naszym instytucie studenckiego oddziału organizacji Society of Exploration Geophysicists.

Geologia w Obiektywie II

Podczas uroczystości Barbórkowych poznaliśmy zwycięzców naszego konkursu - zapraszamy na specjalną podstronę, gdzie można obejrzeć najlepsze, zdaniem komisji oraz naszych fanów na Facebooku, zdjęcia.

Seminarium Macieja Swęda

28 listopada, podczas spotkania Koła, nasz kolega Maciej Swęd wystąpił ze swoją prezentacją pt "Geneza i geochemia złoża złota w Polkowicach Zachodnich, Lubinie-Sieroszowicach".

Maciej bardzo zręcznie przeszedł od ogółu do szczegółu, zaczynając od znaczenia złota w historii ludzkości (co często do dziś ukazuje wiele związków frazeologicznych ze słowem "złoto"), by zakończyć na dokładnym omówieniu całego złoża pod kątem jego geochemii i koncepcji jego powstania.

Walne Zebranie i nowy zarząd KNG UAM

Dnia 21.11.2013 odbyły się wybory do zarządu Koła Naukowego Geologów UAM.
Walne zebranie członków KNG UAM wybrało nowy zarząd w składzie:

Prezes: Paweł Urbanek
Wiceprezes: Igor Kubicki
Sekretarz: Magdalena Chrapkowska
Skarbnik: Patrycja Dworczak

(protokół komisji wyborczej)

Shale gas as a bridge Energy Carrier

"Shale gas as a bridge Energy Carrier - from fossil fuel to green energy" - tak brzmi nazwa konferencji organizowanej przez PIG-PIB, w której nasi członkowie wzieli udział.

Konferencja poświęcona była tematowi, który wciąż elektryzuje wszystkich. Gaz łupkowy, pomimo wielu dyskusji nad jego szkodliwością to jeden z najważniejszych punktów rozwoju energetyki w Polsce i Europie, a na przykładzie Stanów Zjednoczonych widać że nie jest on mrzonką. Właśnie dlatego przedstawiciele służb geologicznych, rządów, Unii Europejskiej oraz naukowcy i studenci spotkali się w Warszawie, by dyskutować nad przyszłością europejskich łupków. Poruszono wiele intrygujących zagadnień z wielu dziedzin m.in geologii, ekonomi czy prawa.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji można znaleźć tutaj.

II Geologiczny Kampus Integracyjny Jeziory 2013

Druga edycja Geologicznego Kampusu Integracyjnego ”Jeziory 2013” przeszła już do historii!
W dniach 8.-10.11.2013 zwarta grupa studentów w składzie: Marta Sabik, Paulina Rój, Igor Kubicki, Szymon Belzyt, Jacek Piotr Kubalski, Mikołaj Kowalczyk oraz Paweł Urbanek przebywała przez 2 dni w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach w Wielkopolskim Parku Narodowym. Wyjazd ten był doskonałą szansą do wymiany poglądów oraz poznania siebie nawzajem.

Punktem kulminacyjnym wyjazdu był IV Mineralogiczny Rajd do Dymaczewa Starego. Była to świetna okazja do podziwiania niezwykle urozmaiconej polodowcowej rzeźby terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim do zebrania okazów gipsu i kalcytu.

Dwa dni spędzone w Jeziorach minęły w niezwykle miłej atmosferze.
Zapraszamy za rok!

Kaukaz okiem geologa

Na wczorajszym spotkaniu Igor Kubicki i Szymon Belzyt wprowadzili nas we wspaniały obraz Kaukazu podczas sprawozdania ze swojego wyjazdu do Gruzji i Armenii. Prezentacja dotycząca geologii obszaru, liczne anegdoty i przede wszystkim pokaz fantastycznych zdjęć, były niepowtarzalną okazją na dowiedzenie się kilku interesujących rzeczy o tych wspaniałych górach, ale nie tylko.
Nasi członkowie przybliżyli nam także kulturę i historię odwiedzonych krajów.

Geologia Tatr

Tatry fascynują wielu z nas. Jednak poza swoimi walorami krajobrazowymi i turystycznymi dla nas, geologów, są nie mniej wspaniałe. Sławomir Żabierek, przybliżył nam dziś ich geologię: opowiedział o skałach z jakich są zbudowane,wytłumaczył procesy tworzenia się tych pięknych gór a także przedstawił ich położenie paleogeograficzne od początku ich powstawania aż do dziś.

Prezentacja była także sprawozdaniem z Praktyk Terenowych, organizowanych przez IG UAM, w których uczestniczą studenci I roku SUM.

Proces technologiczny oczyszczania gazu ziemnego

17 października odbyło się pierwsze w tym roku akademickim seminarium studenckie. Weronika Miklaszewska przybliżyła nam problematykę technologii oczyszczania gazu ziemnego, przytaczając przykłady z KGZ Kaleje. Członkowie obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się min. o geologii obszaru, sposobie wydobycia oraz późniejszych zabiegów na kopalinie, przeprowadzanych w celu jej oczyszczenia i przekazania użytkownikom.